Medzi popredných amerických informátorov nepochybne patrí Edward Snowden. Nedávno vystúpil cez vzdialený prístup na konferencii v hlavnom meste Portugalska, Lisabone. Predmetom jeho prezentácie bola kritika celosvetovo známych technologických firiem: Amazon, Facebook alebo Google.
Spomínané spoločnosti údaje uchovávajú kompletné informácie o súkromí ich používateľov. Ako príklad si vzal aktivity Národnej bezpečnostnej agentúry (NSA), ktorej dokumenty o sledovacích aktivitách americkej vlády už v roku 2013 predal novinárom.
Technologické firmy sa nevyhli kritike
„Ich obchodným modelom je zneužívanie. A napriek tomu sú všetky jeho časti legálne, či už hovoríme o Facebooku alebo NSA, to je ten problém. Legalizovali sme zneužívanie osoby. Bol zavedený systém, ktorý prospieva privilegovaným a ubližuje obyvateľstvu,“ spomenul počas konferencie.
Aj keď naďalej hodnotí všeobecné nariadenie o ochrane osobných údajov (GDPR) pozitívne a považuje ho za prospešné, tak vidí aj priestor na zlepšenie. „Chyba je hneď v názve. Problémom nie je ochrana údajov. Problémom je zhromažďovanie údajov,“ pokračoval.
Avšak pri pohľade na druhú stránku veci musela spoločnosť Google zaplatiť až 50 miliónov eur. Bolo to z dôvodu porušenia nariadenia. A podobných sankcií od uvedenie nariadenia GDPR v roku 2018 bolo viacero.
Čaká ho odňatie slobody?
Už v roku 2013 Edward Snowden, ako americký informátor, prišiel s dokumentmi, ktoré spájali NSA a Government Communitacions Headquarters so sledovaním. Podľa jeho slovo využívali na efektívne sledovanie obyvateľstva ich mobily a komunikáciu na internete.
Zo strany Washingtonu však prišlo jeho obvinenie kvôli špionáži a krádeži majetku, ktorý patrí vláde. Došlo k zrušeniu aj jeho cestovných dokladov, avšak Rusko mu do roku 2020 poskytlo azyl.