Pošta v Rakúsku dostala pokutu za porušenie ochrany osobných údajov zákazníkov

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Pošta v Rakúsku dostala pokutu za porušenie ochrany osobných údajov zákazníkov

Vysoká pokuta vo výške 18 miliónov eur

Úrad pre ochranu osobných údajov v Rakúsku dal pokutu pošte vo výške 18 miliónov eur za sledovanie politických preferencií vlastných zákazníkov. Tieto informácie následne predávala politickým stranám, ktoré kandidovali vo voľbách. Niektorí aktivisti prirovnávajú tento škandál s Facebookom, ktorý zdieľal dáta svojich používateľov.

Zdieľala informácie 3 miliónov zákazníkov?

Má ísť o zdieľanie pohlavia, veku, mena a adresy zákazníkov. Taktiež mali spracovávať informácie o politických preferenciách. Tieto údaje by pomohli lepšie cieliť politickú reklamu. Pošta sa chce voči tomuto prípadu odvolať.

Rakúska pošta sa bráni

Vyhlásila, že tieto informácie sa neviažu k určitým zákazníkom. Je možné určiť len preferencie cieľových skupín na základe týchto údajov. Taktiež prehlásila, že informácie neumožňujú určiť politické názory zákazníkov pošty. Rakúsku poštu väčšinovo vlastní štát a oznámila reorganizáciu databáz, kde sú uvedené politické preferencie.

Zisk 200 miliónov eur za databázy

Databázu zahŕňa približne jedna tretina obyvateľov Rakúska. Pošta obchoduje s týmito databázami a tvorí zisk približne 200 miliónov eur. V prípade dát s politickým zameraním tvrdí, že vznikli na základe volebných štatistík v geografických oblastiach a prieskumov verejnej mienky. Pošta sa domnieva, že na základe týchto dát nemožno zistiť volebné správanie.