Osobné práva v ohrození! Vláda Slovenskej republiky chce zasahovať do osobných práv občanov. Koliková: “GDPR nie je absolútne právo” Pellegrini: ”Podporíme to, až keď vyhlásite núdzový stav pre štát.”
Opatrenia by sa mali zamerať na osoby, ktoré nechcú dodržiavať nariadenú karanténu. A z tohto dôvodu by mali byť sprístupnené ich osobné dáta bez ich súhlasu. A na základe toho, by sa dali zistiť pohyby týchto osôb vysvetlila Kolíková.
GDPR a koronavírus
Takéto opatrenie je veľký zásah do ochrany ľudských slobôd a práv. Taktiež sa vyjadril, že: ”Absolútne je právo na život,” poznamenala Kolíková. Ochrana osobných údajov by nemala byť absolútna.
Kolíková razantne odmieta zneužitie návrhu do budúcna. Tieto opatrenia by mali pretrvávať iba do konca kalendárneho roka. Informáciami od operátorov môže disponovať iba Úrad verejného zdravotníctva – ÚVZ. Vytvoriť by sa mal zákonný priestor na spustenie aplikácie, ktorá by sledovala miesta výskytu COVID-19.
Je to zásah do súkromia občanov?
Pellegrini sa vyjadril, že to považuje za významný zásah do súkromia občanov Slovenskej republiky. Taktiež poznamenal, že vlády radi zneužívajú strach občanov a mimoriadnych udalostí nato, aby mohli zasahovať či odoberať práva občanov. Pellegrini nechce, aby prišlo ku krokom, ktoré by sa do budúcna mohli ľutovať.
Pellegrini povedal: ”Budem plne súhlasiť s takýmito právami štátu, keď vláda nájde odvahu a najskôr vyhlási núdzový stav na celé územie SR, lebo vtedy je možné upierať niektoré práva. ”Pellegrini chce v druhom čítaní predložiť pozmeňujúci návrh, aby opatrenie bolo použiteľné iba cez núdzový stav.
Politik Richard Raši (Smer-SD) zastáva názor, že by sme mali definovať na ktorých občanov sa to bude vzťahovať. Otázne je, či by orgány štátnej moci mali mať prístup ku všetkým občanom alebo len k tým, ktorí by sa mali nachádzať v karanténe. Jeho názor je, že návrh zákona je vytvorený narýchlo a dáva možnosť prístupu k informáciam o všetkých občanoch.
Vyjadrenie poskytol aj Ondrej Dostál
Politik z politickej strany SaS Ondrej Dostál sa na margo vyjadrení opozície vyjadril, že návrh zákona umožňuje štátu zhromažďovať a uchovávať informácie iba cez plynutie mimoriadnej situácie. Pričom najdlhšie to môže byť iba do konca kalendárneho roka. V prípade, ak by nastala mimoriadna situácia do mája budúceho roka, vytvorené opatrenia by stratili účinnosť koncom roka 2020.