Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Facebook má na krku žalobu od Austrálie

Spoločnosť Facebook má na konte ďalšiu žalobu kvôli údajnému porušeniu zákona na ochranu súkromia. Austrálska vláda podala žalobu, pričom požaduje ako náhradu škody až 529 miliárd austrálskych dolárov.

Aplikácia This is Your Digital Life

Angelene Falk, ktorá je komisárkou pre informácie a ochranu súkromia, podala túto žalobu k súdu. Predmetom žaloby je porušenie súkromia vyše 311 000 Austrálčanov. Prehreškom je sprístupnenie osobných dát aplikácie This is Your Digital Life medzi rokom 2014 a 2015. Zakladatelia aplikácie predali získané informácie známej spoločnosti menom Cambridge Analytica, ktorá ich neskôr použila pre potreby politického profilovania.

Závratná pokuta

Austrálsky úrad pre informácie a ochranu súkromia vyhlásil, že: ”Facebook nepodnikol primerané kroky na ochranu osobných údajov týchto osôb pred neoprávneným zverejnením.” Dokonca boli tieto dáta použité pre iný účel ako boli získavané. Ide o porušenie austrálskeho zákona o ochrane súkromia z roku 1988.

V tlačovej správe sa Angelene Falk vyjadrila: ”Predpokladáme, že kvôli dizajnu Facebooku užívatelia nemali dostatočný výber a kontrolu nad tým ako boli ich osobné dáta zverejnené.” Nastavenie Facebooku uľahčilo zverejňovanie osobných dát, vrátane citlivých informácií na úkor súkromia.

V žalobe sa uvádza, že v Austrálii si zaobstaralo aplikáciu This is Your Digital Life iba 53 ľudí. Obyvatelia Austrálie si sami aplikáciu nenainštalovali pričom ich osobné dáta boli získané až po tom, ako si túto aplikáciu nainštalovali priatelia na Facebooku.

Prečo sa pokuta vyšplhala až na 529 miliárd?

Každé jedno porušenie súkromia môže byť sankcionované až do výšky 1,7 miliónov dolárov, čo je nezanedbateľná čiastka. Ak to vynásobíme 311 127 prípadmi, tak dostaneme čiastku približne 529 miliárd dolárov. Pre porovnanie, príjem austrálskej štátnej kasy v rokoch 2019-2020 sa pohybuje okolo 513,7 miliárd dolárov.

Môže nastať prípad, kedy súd zlúči všetky žaloby dokopy. V tomto prípade by nastala situácia, že čiastka, ktorá by sa musela uhradiť, by bola “iba” 1,7 miliónov dolárov.

Nie je to prvý spor spoločnosti Facebook

Facebook už v minulosti čelil viacerým žalobám. Za škandál Cambridge Analytica sa súdili aj iné štáty. Facebook v roku 2019 súhlasil, že odškodní vládu USA vo výške 5 miliard dolárov. Táto spoločnosť dostala pokutu aj v Spojenom kráľovstve a to vo výške pol milióna britských libier.