Spoločnosti SecTec, Flowmon Networks, Synapsa Networks a QuBit Security vypracovali prieskum na vzorke 117 respondentov, kde sa spoločnosti vyjadrili, že sa najviac obávajú ransomvérových a phishingových útokov. České a slovenské firmy označujú v roku 2021 za hrozby v oblasti kybernetiky úniky dát, malvér alebo možnosť zaútočiť na poskytovanie služby a spôsobiť tak výpadky.
Kybernetický zločin je pre budúcu prosperitu veľké riziko
Podľa spomínaného prieskumu považujú spoločnosti zvyšovanie kybernetických zločinov, ako jedno s najväčších rizík pre svoje podnikanie do budúcnosti. Spoločnosti označili kybernetické incidenty ako väčšie nebezpečenstvo než je regulácia, zmena legislatívy či automatizácia.
Obavy, ktoré majú české alebo slovenské spoločnosti sa podľa štúdie Allianz Risk Barometer 2021 zhodujú s názormi spoločností vo svete,. Na základe štúdie môžeme zaradiť kybernetické hrozby medzi 3 najväčšie podnikateľské riziká, ktorých sa spoločnosti po celom svete v roku 2021 obávajú.
Väčšia digitalizácia spoločností v súvislosti s ochorením COVID-19 pripravila pre kyberzločincov dobrú pôdu. Kyberzločinci svoje obete vydierajú a sú zákerní a sofistikovaní. Používajú viacero techník útokov, aby efektivita vydierania bola čo najlepšia a nakoniec napadnutá spoločnosť nemala inú možnosť, ako kyberzločincom zaplatiť. Vyjadril sa hlavný konzultant spoločnosti Flowmon Networks Roman Čupka.
Spoločnosti chcú investovať do kybernetickej bezpečnosti
Spoločnosti majú z kybernetických hrozieb strach a preto chcú investovať do bezpečnosti. Približne viac ako polovica spoločností plánuje v najbližších 2 rokoch zvýšiť rozpočet, ktorý je určený na prevádzkovú bezpečnosť.
O poklese uvažuje niečo cez 6% respondentov a približne tretina oćakáva stagnáciu. V posledných dvoch rokoch rozpočet určený na bezpečnosť v českých a slovenských spoločnostiach zvyčajne stagnoval.