Apple čelí sťažnosti od európskych aktivistov kvôli sledovaciemu nástroju

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Apple čelí sťažnosti od európskych aktivistov kvôli sledovaciemu nástroju

Kvôli sledovaciemu kódu čelí Apple žalobe zo strany aktivistov Noyb na čele s Maxom Schremsom. Sťažnosť bola podaná na španielske a nemecké autority na úseku ochrany údajov. Sťažnosť bola podaná na základe možnosti ukladať užívateľské dáta v mobilných telefónoch bez povolenia užívateľa. Jednať by sa tu mal o rozpor s európskym právom na ochranu osobných údajov.

Sledovanie užívateľského správania na internete

Identifikátor pre inzerentov alebo IDFA je kód, ktorý sa generuje automaticky a je uložený v každom mobile od spoločnosti Apple.

Tretie strany a spoločnosť Apple majú možnosť na základe IDFA sledovať užívateľské správanie na internete, čo môže slúžiť pre účely personalizovaných cielených reklám. Podľa vyjadrenia aktivistov sú sledovače protiprávne v prípade, ak užívatelia neudelili súhlas.

Stefan Resseti, právnik tejto skupiny, sa vyjadril, že sa jedná o rozpor európskej legislatívy. Podľa smerníc Európskej únie je nutný súhlas od používateľa na inštalovanie a použitie sledovania.

Sťažnosť bola podaná na nemecké a španielske orgány

Nemecké a španielske orgány v oblasti ochrany osobných údajov dostali sťažnosť v mene nemeckých a španielských užívateľov. Na základe smernice ePrivacy dávajú možnosť udeliť sankcie pre spoločnosti, ktoré porušia zákony v oblasti ochrany osobných údajov.

GDPR má mechanizmus, ktorý vyžaduje povinnú medzinárodnú spoluprácu, čo skupina Noyb považuje za spomalenie procesu.

Noyb nie je nováčikom v oblasti aktivizmu. Max Schrems, ktorý založil túto skupinu, stál už dvakrát proti spoločnosti Facebook. Skupina Noyb vyhotovila a podala oficiálnu sťažnosť kvôli sledovacím praktikám Googlu.

Apple predložil oficiálnu odpoveď

Apple sa taktiež vyjadril k tejto kauze. Vyjadrenia hovorcov Apple hovoria o poskytovaní vysokej úrovne ochrany súkromia pre svojich zákazníkov. Taktiež sa vyjadrili, že ich postupy spĺňajú normy legislatívy na ochranu osobných údajov a smernice ePrivacy.