Škody za kyberzločin sa v roku 2020 vyšplhali na viac ako jednu miliardu dolárov

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Škody za kyberzločin sa v roku 2020 vyšplhali na viac ako jednu miliardu dolárov

Kybernetické útoky stáli svet v roku 2020 viac ako jednu miliardu dolárov. Táto suma je najvyššia v našich dejinách. Veľkej väčšine škôd pritom bolo možné predísť.

Správa v oblasti kybernetického zločinu

Antivírusová spoločnosť McAfee zverejnila správu, ktorá hodnotila kybernetické zločiny v roku 2020. Čísla sú astronomické. Podľa antivírusovej spoločnosti McAfee náklady, ktoré sa týkajú hackerských útokov, môžeme vyčísliť na približne 945 miliárd dolárov. Približne 145 miliárd dolárov utratia súkromné alebo štátne organizácie na zabezpečenie počítačovej bezpečnosti. Tieto odhady vychádzali z verejne dostupných štatistík, rozhovorov s odborníkmi, a dotazníkov, ktoré rozoslali 1500 firmám.

Celosvetové škody spôsobené hackermi boli v roku 2018 vyčíslené na 600 miliárd dolárov. 

Medzi š hlavné 3 nárastu v roku 2020 autori zaradili:

  • presnejšie vyčíslenie škôd a lepšie oznamovanie hackerských útokov,
  • kyberzločinci sa zlepšili  – zvýšenie účinnosti malwaru, využívanie strojového učenia a iných moderných technológií,
  • šírenie ransomwaru, ktorý vyžaduje zaplatenie výkupného od obetí útoku.

Bezpečnostný incident nezažili vo svojej organizácií iba 4% opýtaných v prieskume. Nielen odcudzenie dát, krádež prihlasovacích údajov alebo zašifrovanie diskov, ale aj druhotné dopady majú svoju cenu. V priemere činilo prerušenie práce približne 18 hodín.

Medzi druhotné dopady môžeme zaradiť aj zníženie produktivity, stratu času, poškodenie dobrého mena značky alebo stratu prestíže.

Pripravenosť v oblasti kybernetickej bezpečnosti

Ak sa jedná o pripravenosť v oblasti ochrany dát alebo kybernetickú bezpečnosť organizácie, tak čísla nie sú dobré. Viac ako polovica opýtaných v prieskume uviedla, že ich organizácia nemá vypracovaný postup v prípade odpovede na kyberútok. Iba 32% respondentov predpokladá, že bude ich plán v prípade hackerského útoku efektívny.

Náklady organizácií v oblasti kybernetickej bezpečnosti sú odlišné. Každá organizácia má špecifické potreby na ochranu. V 21. storočí je kybernetická bezpečnosť veľmi dôležitá. Organizácie by nemali šetriť na nákladoch spojených so zabezpečením svojich IT systémov, inak sa môže ľahko stať, že sa stane terčom útokov hackerov.