Ruský hacker ukradol osobné údaje miliónom ľuďom a následne ich predával

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Ruský hacker ukradol osobné údaje miliónom ľuďom a následne ich predával

Jevgeniji Nikulin je ruský občan, ktorý má 32 rokov. Za svoju hackerskú trestnú činnosť si vyslúžil 88 mesiacov vo väzení. Odsúdený bol v americkom San Franciscu federálnym súdom.

Osobné údaje kradol z rôznych webov

Do jeho hľadáčika sa dostali známe weby, ako napríklad Linkedin, Dropbox alebo Formspring. Z týchto webov sa mu podarilo odcudziť okolo 100 miliónov osobných údajov rôznych ľudí.

Prokuratúra sa vyjadrila, že Nikulin, ktorý pracoval z Moskvy, napadol v roku 2012 počítače týchto firiem v meste San Francisco a okolí. Podarilo sa mu nainštalovať škodlivý malware, a vďaka tomuto škodlivému programu sa mu podarilo odcudziť prihlasovacie dáta pracovníkov. Týmito dátami sa mu podarilo dostať k heslám a menám používateľov. Tieto informácie si nenechal pre seba, ale rozhodol sa ich speňažiť na ruskom fóre.

Nikulin nie je neznáma osoba

V roku 2016 bol zatknutý v Prahe, pričom neskôr bol eskortovaný do USA. Súdny proces s Nikulinom bol začatý v marci, avšak bol pozastavený, nakoľko prišlo ochorenie COVID-19. Proces bol obnovený v júli.

Nikulin bol odsúdený za odcudzenie mien a hesiel používateľov, infiltráciu chránených počítačov škodlivým vírusov, za vniknutie do cudzích počítačových zariadení a neposlednom rade za sprisahanie.