Slovenské národné centrum kybernetickej bezpečnosti varuje pred malwérom menom Emotet

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Slovenské národné centrum kybernetickej bezpečnosti varuje pred malwérom menom Emotet

Úlohou tohto škodlivého malvéru je ukradnúť osobné dáta a následne zašifrovať dáta uložené na disku. SK-CERT oficiálne označilo tento škodlivý program ako hrozbu. Toto varovanie nie je totižto prvé.

V minulosti taktiež zaznamenali vyčíňanie tohto škodlivého programu. Centrum znova zaznamenalo nárast útokov tohto softvéru. Útokom sa dokonca nevyhli ani jednotlivci.

Ako postupuje malvér Emotet

SK-CERT odporúča byť opatrný. Elektronická pošta býva využívaná Emotetom ako vstup do Vášho počítača. Úlohou je infikovať zariadenie a následne rozposlať takzvané phishingové maily kontaktom, ktoré nájde v napadnutej emailovej schránke.

Ako ďalší krok podnikne stiahnutie iného malvéru, ktorý má za úlohu ukradnúť osobné dáta. Nakoniec ransomvér zašifruje úložisko s dátami.

Ako zabezpečiť Váš počítač?

Odborníci odporúčajú, aby ste svoj softvér udržiavali aktuálny. Tento malvér sa spolieha na neaktuálnosť zariadení, do ktorých je schopný vniknúť. Aktuálne verzie softvéru sú zabezpečené a tento škodlivý program sa nevie dostať cez ochranu.

Je rozumné neotvárať obsah od neznámych alebo podozrivých osôb či už e-maily, URL odkazy alebo dokonca prílohy. Neodporúča sa povoľovanie makier v dokumentoch a buďte ostražitý v prípade správ od cudzincov, ktorí žiadajú citlivé alebo osobné údaje.