Pri výbere webového prehliadača je dôležité dbať na bezpečnosť. Ochrana dát nie je podmienená dobrým dizajnom alebo počtom funkcií.
Zhromažďovanie a možné zneužitie dát
Mnohým prehliadačom chýba správna konfigurácia a ten môže obsahovať citlivé informácie. Praxou je zhromažďovanie a pravdepodobné zneužitie tretími stranami. Ide o dáta pri automatickom dopĺňaní osobných údajov, cookies, história prehliadania alebo prihlasovacie údaje. Používanie VPN – virtuálnej privátnej siete negarantuje ochranu, je možné zistiť prehliadačom vašu identitu. Ktoré webové prehliadače nie sú spoľahlivé pri ochrane dát?
Microsoft Edge
Tento prehliadač patrí pod spoločnosť Microsoft, veľkého gigantu známeho zberom dát. Zhromažďovanie dát, ktoré využíva pre svoje obohatenie, nie je novinkou. Absencia prístupu do kódu je veľkým mínusom, to znamená, že program je closed source a nevieme, čo sa deje pod pokrievkou.
Opera
Zabudovaná VPN je zaujímavou funkciou, ale keď sa pozrieme na zásady ochrany súkromia, zistíme dôležité podrobnosti, ako a kde sa informácie spracúvajú. Nielen Opera zbiera dáta, ale na zbere informácií sa podieľajú aj služby tretích strán. Zásady ochrany súkromia uvádzajú, že tretie strany môžu monitorovať dáta služieb alebo produktov. Tieto dáta sa môžu dostať do rôznych krajín sveta, kde nie je taká úroveň ochrany údajov ako na Slovensku.
Google Chrome
Tento prehliadač je jeden z najobľúbenejších, ktorý je aj bezpečný a odolný proti zneužitiu, ale jeden z najhorších, čo sa týka ochrany súkromia. Spoločnosť Google je známa tým, že sa živí zberom informácií a predáva ich marketingovému odvetviu.
Ako pracuje?
- Program komunikuje s Googlom približne každých 30 minút, vďaka čomu vie, kedy ste on-line.
- Žiada vás, aby ste sa prihlásili do Google účtu, aby mohol informácie ukladať na serveri.
- Ku každému súboru, ktorý stiahnete priradí názov a IP adresu.
- Ešte než stihnete dopísať názov stránky, pripojí sa k nej.
- Praktikou je odoslať každú URL adresu, ktorú začnete písať do centrály.