Porovnanie internetových prehliadačov, ktoré chránia súkromie dostatočne

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Porovnanie internetových prehliadačov, ktoré chránia súkromie dostatočne

Bezpečnosť pri výbere webového prehliadača je podstatná. Ponuka rôznych funkcií neznamená bezpodmienečne bezpečnosť pre vaše údaje.

Internetové prehliadače a súkromné údaje

Mnohé webové prehliadače nemajú dobrú konfiguráciu a obsahujú súkromné dáta. Vo svete sa stáva, že tieto informácie bývajú zneužité. Medzi tieto dáta radíme cookies, históriu prehliadania, prihlasovacie údaje alebo aj informácie o automatickom dopĺňaní osobných údajov. Používanie virtuálnej privátnej siete neznamená, že webový prehliadač nemôže odhaliť vašu identitu. 

Každý internetový prehliadač má svoje plusy a mínusy a najbezpečnejší prehliadač neexistuje.

Pre rok 2019 môžeme označiť tieto prehliadače ako takmer bezpečné pre naše dáta:

Brave

Je založený na platforme Chromium, ktorá je bezpečná a rýchla. Poskytuje blokovanie reklám a dôležitým faktorom je ochrana súkromných informácií. Medzi nevýhody môžeme zaradiť zraniteľnosť voči únikom WebRTC, ale je to možné odstrániť v nastaveniach prehliadača.

Firefox

Univerzálny prehliadač, ktorý má dobrú bezpečnosť a ochranu súkromia. Firefox Quantum je najnovšia verzia, pôsobí rýchlo a nezaberá toľko pamäte ako konkurenčné webové prehliadače. Dobré je mať vypnutú telemetriu, ktorá odosiela dáta interakčného a technického typu.

Medzi výhody môžeme zradiť:

  • možnosť posilniť bezpečnosť rôznymi rozšíreniami,
  • zdrojový kód je otvorený a auditovaní treťou stranou,
  • môžeme si ho prispôsobiť,
  • aktualizácie sú pravidelné a časté,
  • na vývoji sa aktívne pracuje.


Tor browser

Tor je upravený podľa Firefoxu tak, aby fungoval na sieti Tor. Je schopný chrániť nás pred takzvaným odtlačkom prsta, to je informácia o technickom zariadení na základe, ktorého sa dá používateľ identifikovať. Nie každý je spokojný. Princípom Tor je presmerovanie dát na základe ktorého môže byť pripojenie pomalé. Stáva sa, že internetové stránky zle zobrazuje nakoľko nepovoľuje niektoré skripty. Ponúkaná je aj služba Tor VPN, kde je vypnutá sieť Tor.

Ungoogled Chromium

Ungoogled Chromium je podobný Google Chromium bez integrácie s Google. Oplýva zvýšením súkromia, transparentnosti a kontroly, nakoľko má otvorený zdrojový kód. Potrebná je manuálna aktivácia alebo udelenie povolenia. Môžeme konštatovať, že tento projekt nahradil Chromium.