Internetoví zlodeji sa vydávajú za dôveryhodné spoločnosti

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Internetoví zlodeji sa vydávajú za dôveryhodné spoločnosti

Stalo sa vám, že ste obdržali e-mail od dôveryhodnej firmy aj napriek tomu, že ste u nich nenakupovali, neobjednali alebo ste sa neprihlásili na odber noviniek? Mali by ste byť v pozore lebo sa s veľkou pravdepodobnosťou môže jednať o pokus ukradnúť vaše osobné údaje. Povieme vám, na čo by ste si mali dávať pozor.

Internetoví zločinci sa vydávajú za známe spoločnosti

Kyberzločinci využívajú na krádež osobných údajov dôveryhodné spoločnosti, za ktoré sa vydávajú a používajú podvodné webové stránky, ktoré častokrát vyzerajú totožne ako pravá stránka danej spoločnosti. 

V poslednom štvrťroku minulého roka kyberzločinci zneužívali firmu Microsoft, a používali metódu phishing (43% prípadov).

Phishing je odvodený od anglického slova rybolov. Kyberzločinec, ktorý túto podvodnú metódu využíva, rozposiela falošné e-maily a takzvane nahadzuje udicu s cieľom ukradnúť osobné dáta alebo prihlasovacie údaje

Hackeri sa vo svojich podvodoch neustále zdokonaľujú

Kyberbezpečnostná firma Check Point Research uvádza, že na druhom mieste medzi spoločnosťami, za ktoré sa kyberzločinci vydávajú sa umiestnila logistická spoločnosť DHL 18% a na ďalších miestach sa nachádzajú spoločnosti ako sociálna sieť LinkedIn (6%) , internetový obchod Amazon (5%), IKEA (3%) a Google (2%).

Pri otváraní podozrivých e-mailov buďte maximálne opatrní, prípadne si overte priamo v spoločnosti či takýto e-mail rozposielala.

Internetoví zločinci sa zdokonaľujú v tvorbe hodnoverných webových stránkach a URL adries spoločnosti. Na falošných stránkach, ktoré vám podvrhnú podvodníci sa častokrát nachádza formulár, ktorý má za úlohu odcudziť prihlasovacie alebo platobné dáta.

Ako sa chrániť pred phishingovými útokmi?

V e-mailoch by ste sa mali zamerať na chyby vo vetách, nezvyčajné slovné obraty alebo zlé oslovenie. Ak obdržíte podozrivý e-mail, tak by ste nemali klikať na odkazy alebo prílohy. Dôležitá je aj pravidelná aktualizácia softvéru vašich zariadení. 

Vývojári softvéru pomocou aktualizácií odstraňujú bezpečnostné medzery. Zastaralý softvér uľahčuje prácu kyberzločincom pri získavaní osobných údajov od svojich obetí.

Aktivujte si dvojfaktorové overenie prihlasovania kde bude v dvoch krokoch pri prihlasovaní do účtu bude overená identita prihlasovanej osoby.