V Británii zadržali organizovanú skupinu, ktorá sa zameriavala na kradnutie identity celebrít

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > V Británii zadržali organizovanú skupinu, ktorá sa zameriavala na kradnutie identity celebrít

Zadržali osem člennú organizovanú skupinu, ktorá kradla identity hudobníkom, športovcom, či inými celebritám hlavne zo Spojených štátov. Týmto zatknutiam predchádzali zásahy v Belgicku a na Malte, kde sa nachádzali ďalší zločinci tejto organizovanej skupiny.

Medzinárodnú zločineckú organizáciu zatkol Europol

Europol organizoval zatýkaciu medzinárodnú akciu a vyhlásil, že táto organizovaná skupina na svoju protizákonnú činnosť používala hlavne útok – SIM swap. Tento typ útoku spočíva v tom prehovoriť mobilného operátora, aby vymenil SIM karty.

V prípade ak sa to zločincom podarí, tak získajú prístup k telefónnemu číslu svojej obete. Telefónne číslo môže zločinec využiť na resetovanie hesiel alebo dokonca obísť dvojfaktorové overenie. Táto skupina svojou nelegálnou činnosťou získala okolo 100 miliónov dolárov.

Útok SIM swap 

Pomocou tejto metódy sa im podarilo ukradnúť peniaze, bitcoiny, kontakty ďalších ľudí či iné osobné údaje. 

Útok SIM swap sa stáva čoraz viac bežným. V minulom roku boli pomocou tohto útoku napadnuté účty známych ľudí na Twitteri. Následne boli rozposielané falošné správy s úlohou získať od obetí kryptomeny. Zamestnanci mobilných operátorov môžu byť taktiež zapojení do tejto kriminálnej činnosti.