Firma H&M dostala pokutu pre sledovanie svojich zamestnancov

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Firma H&M dostala pokutu pre sledovanie svojich zamestnancov

Švédska firma H&M, ktorá predáva oblečenie dostala pokutu 35,3 miliónov eur pre špehovanie svojich zamestnancov.  Táto firma má 4455 obchodov, zamestnáva okolo 179 000 ľudí a pôsobí aj na Slovensku.

Sledovanie zamestnancov sa nemusí vyplatiť

Jednalo sa o sledovanie stoviek zamestnancov v servisnom centre v nemeckom Norimbergu. Dokonca sa jednalo aj o intímne podrobnosti a úrady prišli na záver, že boli porušené pravidlá na ochranu osobných údajov. Johannes Caspar, komisár pre ochranu osobných údajov sa vyjadril, že pokuta je vymeraná tak, aby slúžila ako odstrašujúci príklad pre spoločnosti, ktoré by chceli porušiť legislatívu. 

Nebola to najvyššia udelená pokuta

General Data Protection Regulation alebo GDPR je v platnosti od roku 2018 a jedná sa o druhú najvyššiu pokutu, aká bola udelená v rámci tejto legislatívy. 

Vo Francúzsku dostal americký gigant Google pokutu vo výške 50 miliónov eur pre pochybenie s nakladaním s osobnými údajmi používateľov.

Odevná firma bude zatvárať pobočky

Firma H&M sa vyjadrila, že na ďalší rok zavrie približne 250 pobočiek, čo predstavuje okolo 5% ich celkového počtu. V treťom štvrťroku im medziročne klesol zisk (pred zdanením) o viac ako polovicu a to na 2,37 miliardy švédskych korún.

Približne 3% zo všetkých obchodov švédskej firmy H&M sú zavreté. Počas najväčšieho vrcholu plošných karantén to bolo okolo 80%.