Avast zbieral dáta o svojich používateľoch a následne ich predával

Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Avast zbieral dáta o svojich používateľoch a následne ich predával

Dáta používateľov bezplatného antivírusového programu boli zhromažďované a následne predávané dcérskou spoločnosťou Jumpshot. Zbierali sa dáta ľudí, ktorí mali bezplatný antivírusový program.

Tento typ dát sa používa na marketingové účely

Informácie o správaní boli využívané väčšinou pre marketingové účely. Úlohou bolo rekonštruovať históriu prehliadania internetových stránok, a tak lepšie predpovedať správanie užívateľov pre optimalizovanie obchodných stratégií za účelom zvýšenia ziskov.

Avast má aj doplnky webových prehliadačov

Avast Online Security či Avast SafePrice sú doplnky internetových prehliadačov, ktoré taktiež zbierali dáta od svojich používateľov. 

Dáta, ktoré nemusia byť úplne anonymizované

Spoločnosť Avast sa vyjadrila, že tieto zbierané údaje boli anonymizované. Avšak ľudia, ktorí objavili túto praktiku tvrdia, že dáta je možné deanonimizovať a priradiť ku konkrétnym subjektom. Pri deanonimizovani dát je možné spojiť konkrétne subjekty a stránky, ktoré boli navštívené s presnosťou na milisekundy. Táto praktika je veľký zásah do súkromia používateľov.

Pre túto spoločnosť to má nepríjemný dopad, nakoľko sa tým zaoberá Úrad na ochranu osobných údajov.

Možnosť opt-in/opt-out

Avast zaviedol pri zdieľaní týchto dát možnosť opt-out/opt-in, keď sa inštaluje bezplatná verzia programu. 

Aj keď bola zavedená možnosť opt-in/opt-out, veľa používateľov bezplatnej verzie od Avastu zdieľa svoje dáta, pričom o tom ani nemusia mať vedomosť. V bezplatnom antivírusovom programe Avast Free Antivirus, je možné si skontrolovať aké osobné dáta zdieľate. Stačí si otvoriť Menu – Nastavenia – Obecné – Zdieľané dáta. Rozhodne sa oplatí skontrolovať aj webové doplnky od tejto spoločnosti ak ich používate.

Na základe možnosti opt-in sa používateľ rozhodne či službu využije alebo nie. Zvyčajná forma býva pomocou zaškrtávacích políčok.

Pri možnosti Opt-out program rozhodne za vás či danú službu využijete. Používateľ môže spätne rozhodnutie zmeniť. Avast si vybral možnosť opt-out, a tak musí ísť používateľ do nastavení ak dáta zdielať nechce, musí dodatočne zmeniť výber.