Ochrana-online.sk > Novinky > GDPR > Čo o vás Google vie? Dobrý sluha, zlý pán

Spoločnosť Google je neslávne známa sledovaním informácií o svojich používateľoch. Aj napriek tomu je najväčším vyhľadávačom i najväčšou reklamnou platformou, hoci spoločnosť Facebook si toto prvenstvo chce uchmatnúť pre seba.

Ochrana súkromia je stále horúcou témou, a preto spoločnosť Google poskytuje väčšiu transparentnosť v tom, prečo zhromažďuje údaje o nás. Používatelia si zároveň môžu prezerať a kontrolovať informácie, ktoré o nich má. Nie je to však také jednoduché, pretože Google rozptýlil nastavenia na rôznych stránkach v ponuke nastavení, telefóne, tablete a počítači. Vo svojej politike ochrany osobných údajov nemá problém hovoriť o svojich metódach, ktoré zhromažďujú údaje, vzhľadom na to, že všetky musia spracovávať legálne. Ktoré nastavenia služby Google je potrebné zmeniť, ak nechcete, aby vaša aktivita na webe bola sledovaná?

Vie, čo robíte

Google o vás zhromažďuje údaje vždy, keď nakupujete alebo len niečo hľadáte. O vašich záujmoch sa tak dozvie pri každom otvorení prehliadača. Vaša aktivita sa zobrazuje ako vertikálna časová os a v závislosti od množstva nástrojov, služieb a zariadení, ktoré používate v súvislosti s Google. Môžete získať zoznam nielen všetkých vyhľadávaní Google, ktoré ste vykonali, ale aj všetkých webových stránok, ktoré ste navštívili v prehliadači Chrome, každej trase, ktorú ste naplánovali v aplikácii Mapy Google, každej aplikácii pre systém Android, ktorú ste kedy používali.

Vie, kde sa nachádzate

Google sleduje vaše pohyby v reálnom svete, ako aj v online. Sleduje vás, keď ste prihlásení do svojho účtu Google a súčasne prenášate svoj telefón alebo tablet. Históriu svojej polohy si môžete zobraziť po prihlásení do časovej osi. V rozbaľovacom menu v ľavom hornom rohu vyberte dátum. Ak chcete zastaviť sledovanie polohy Google, kliknite na tlačidlo “História pozastavenia polohy” v dolnej časti stránky a potom kliknite na položku “Pozastaviť v zobrazenom okne”. Majte na pamäti, že to nevypne vstavané možnosti sledovania polohy na akýchkoľvek zariadeniach, ktoré používate. Ak napríklad používate telefón s Androidom, môžete tiež klepnúť na položku Nastavenia, „Zabezpečenie a poloha“, potom na položku “Poloha” a úplne vypnúť funkciu „Sledovanie polohy“ alebo klepnúť na „Povolenia na úrovni aplikácie“ a zakázať pre jednotlivé aplikácie.

Vie, kto ste

Podobne ako veľa webov a služieb, spoločnosť Google požaduje citlivé informácie pri registrácii účtu, vrátane vášho veku a pohlavia. Rozdiel je v tom, že spoločnosť Google môže zdieľať niektoré z týchto informácií otvorene.

Vie, čo máte radi

Google vytvára zoznam vecí, ktoré sa vám páčia na základe vašich aktivít vyhľadávania a sledovaní YouTube. Neskôr nadobudnuté informácie využíva na vytvorenie profilu, ktorý  umožňuje inzerentom efektívne zacieliť reklamu práve na vás.

Vie, ako znie váš hlas

Ak používate asistenta služby Asistent Google alebo niektorý z domácich inteligentných reproduktorov spoločnosti, potom sa záznamy s vašim hlasom môžu nachádzať na obrovských serveroch spoločnosti Google. Podobne ako väčšina hlasových asistentov, Asistent Google a domovská stránka Google, pracujú tak, že sa učia a sprístupňujú všetky druhy osobných údajov. Mali by ste sa vzdať používania týchto produktov, ak sa chcete vyhnúť chápadlám gigantu Google. Avšak aj odstránenie alebo zablokovanie prístupu k vašim údajom ich množstvo efektívne znižuje.