Smernica NIS 2 prináša nové pravidlá pre kybernetickú bezpečnosť, ktoré môžu mnohí podnikatelia a pracovníci verejnej správy považovať za ďalšiu administratívnu záťaž. Avšak v dnešnej digitálnej dobe, keď počet kybernetických útokov rastie, je jasné, že posilnenie ochrany je nevyhnutné. Prečo je teda NIS 2 pre Slovensko tak dôležitá?
Zvýšená úroveň kyberútokov
Kybernetické útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšími. Hackeri dnes používajú umelú inteligenciu na zložitejšie a účinnejšie phishingové útoky, ktoré je ťažšie odhaliť. Na Slovensku sa v roku 2023 zvýšil počet phishingových kampaní, sociálneho inžinierstva a ransomvérových útokov. Práve NIS 2 má za cieľ zlepšiť reakcie na tieto nové hrozby, zavádzať bezpečnostné opatrenia a plány na ochranu pred útokmi.
Nedostatok kybernetických odborníkov
Jedným z najväčších problémov v oblasti kybernetickej bezpečnosti je kritický nedostatok odborníkov. Mestá, obce, ale aj firmy čelia nedostatku špecialistov, ktorí by sa venovali zabezpečeniu IT systémov. Práve príchod NIS 2 spôsobí, že dopyt po týchto odborníkoch ešte vzrastie. Na druhej strane to môže motivovať samosprávy a firmy investovať do vzdelávania zamestnancov a rozvíjať odborné kapacity v tejto oblasti.
Súčasný stav kybernetickej bezpečnosti
Podľa správy Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) bolo v roku 2023 zaznamenaných menej hlásených kybernetických incidentov, no to neznamená, že útokov bolo menej. NBÚ varuje, že prevádzkovatelia základných a digitálnych služieb často nevedia, že majú povinnosť incidenty nahlasovať. NIS 2 zavádza povinnosť a zároveň opatrenia, ktoré zlepšia úroveň nahlasovania.
Smernica NIS 2 nie je len o byrokracii – je o ochrane dôležitých údajov, reakcii na nové kybernetické hrozby a motivácii investovať do odborného vzdelávania. Pre Slovensko a jeho kybernetickú bezpečnosť má veľký význam a jej implementácia je kľúčovým krokom k vyššej ochrane.